Kulturpris 2026

Nå kan du nominere kandidater til årets kulturpris og kulturblomst!

Tvedestrand kommune deler hvert år ut en kulturpris for innsats innen kulturlivet. Det er også mulig å tildele en kulturblomst hvert år. Prisen og blomsten kan gå til enkeltpersoner, grupper & foreninger, amatører eller profesjonelle som har gjort en innsats innen kulturlivet i Tvedestrand. 
Fristen for å melde inn forslag er 10. april 2026.

Kulturprisen
Prisvinneren må ha gjort en aktiv innsats for å styrke kulturlivet i Tvedestrand eller bidratt til å gjøre Tvedestrand kjent utover landet på det kulturelle eller kunstneriske planet. Vinneren må være hjemmehørende i kommunen. 

Vinner av kulturprisen 2025 Ole Jonas Kverndal Leif Andersen, Fotosalongen

Kulturblomsten
Prisvinneren må ha gjort en aktiv innsats for å styrke kulturlivet i Tvedestrand eller bidratt til å gjøre Tvedestrand kjent utover landet på det kulturelle eller kunstneriske planet. Vinneren kan være hjemmehørende utenfor kommunegrensene.
Publikum oppfordres årlig til å fremme forslag til kandidater til både kulturprisen og kulturblomsten, og skrive en begrunnelse og omtale om hvorfor denne kandidaten bør få prisen eller blomsten. 

Bruk elektronisk skjema og foreslå din kandidat til årets pris og evt. blomst.

Statuttene for Tvedestrand kulturpris finner du her (PDF, 79 kB). (PDF, 79 kB)

Det er Livsløpsutvalget som kårer prisvinnerne, og de håper på at det kommer inn mange forslag til årets kandidater.